Vyšetření na onemocnění - poruchy plodnosti

16.7.2023      Blanka Svobodová      Chovatelství      781

Vyšetření na onemocnění - poruchy plodnosti

Jste majitelem chovné fenky/krycího psa a těšíte se na štěňata? Jistě máte vše připravené, ale jste si jistí, že Váš psí přítel je také připravený?

Neriskujte se a nechte jej vyšetřit u veterinární laboratoře Scimed na nejčastější onemocnění způsobující poruchy plodnosti. Cena je zvýhodněná pro náš chovatelský klub.

REPRODUKČNÍ PROFIL

Mycoplasma spp., Chlamydia spp., Ureaplasma spp.

Odběr je neinvazivní (stěr nebo plod). Vzorek se vyšetřuje kombinací metod PCR a bakteriologie, které zajišťují nejpřesnější a nejspolehlivější rozlišení původce. Při potvrzené pozitivitě obdržíte informaci o náloži patogenu, což ocení Váš veterinární lékař při nastavení vhodné léčby.

Víte, že dle průzkumu je až 70% jedinců v Evropě nakažených některou z výše uvedených nemocí? Při dobrém imunitním systému je zvíře bezpříznakové, pokud však infekce propukne, důsledkem jsou záněty močových cest, dělohy, nadvarlat.

A co způsobuje přítomnost těchto bakteriálních infekcí u bezpříznakových jedinců? Neplodnost, potraty fen, nízkopočetné vrhy, vrhy mrtvých štěňat či jejich úhyn do týdne po porodu. Přenos je pohlavním stykem, z matky na plod nebo přes krev sající parazity.

ODBĚR:

FENY:

Materiál pro vyšetření je třeba získat z děložního krčku. V praxi to znamená, že nestačí tamponkem vytřít přezku feny nebo začátek pochvy, ale že je třeba se pomocí speciálního nástroje (spekula) dostat až do oblasti před děložním krčkem. Jedná se o neinvazivní odborný výkon a je nezbytné, aby toto provedl veterinární lékař, který je způsobilý provádět tato vyšetření, případně aby doporučil pracoviště, kde lze provést tento stěr.

Z hlediska fen to není bolestivý zákrok. V případě prvniček je určitým doplňkem výsledků i to, že se vlastně jedná o gynekologické vyšetření feny, při kterém se ověří průchodnost a celkové utváření pochvy, což může mít význam jak při krytí, tak při porodu. Pokud chovatel přijde na odběr na začátku hárání feny (1. – 2. den) a jsou zachyceny bakterie, které by mohly způsobit problém, je ještě šance před krytím fenku přeléčit a nebezpečí problémů tak zažehnat.

PSI:

Stěr z předkožky. Zkušený chovatel odběr zvládne, musí však dodržet přísné hygienické normy (odběr v rukavicích, čisté prostředí)

Doporučujeme dvojitý stěr!

První vzorek - pro vyšetření metodou PCR- je nezbytné zaslat na tampónu bez aktivního uhlí.

Druhý vzorek - pro kontrolní kultivaci - odebírejte vzorky na Amiesovo transportní médium

Cena vyšetření je pro členy našeho chovatelského klubu zvýhodněná!

Cena je 1890,- včetně DPH za vyhodnocení obou stěrů na 3 nejčastější patogeny (Mycoplasma spp., Chlamydia spp., Ureaplasma spp.)

Řada druhů mykoplazmat je součástí přirozené mikroflóry sliznic. Určité druhy se mohou podílet na vzniku některých onemocnění.

Obecně je známo, pokud má zvíře v pořádku imunitní systém, je dobře pečováno, správně živeno a netrpí nějakým sekundárním onemocněním, které by oslabovalo jeho imunitu, vypořádá se s bakterií samo a není třeba jeho organismus zatěžovat masívními dávkami ATB, což by ve výsledku bylo pro psa kontraproduktivní.

Pokud se s veterinářem rozhodnete pro léčku ke korekci množství dané bakterie, je vhodné dy léčit zvíře, které chcete použít do chovu. Nikdy se nesnažte odléčit mycoplazmata do negativního nálezu, to je pro zdraví psa škodlivé, jelikož “zdravá” mykoplazmata psi ke svému životu potřebují, pakliže má správně fungovat imunitní systém psa.

On-line žádanka, informace o dopravě a další najdete zde:

https://www.scimed.cz/reprodukcni-profil-metodou-pcr/

 

Autor článku: Blanka Svobodová

Připojený soubor
Telefon kny9j6h      Telefon +420 602 547 689      E-mail predseda@ceskyhorskypes.cz